A pályázat tervezete alapján:
Milyen tevékenységek támogathatóak?
1. célterület: bármi a gazdálkodással kapcsolatban vagy Önerő a 2. célterülethez
- Önerő a 2. célterülethez
- Termőterület vásárlása
- Állatállomány bővítése
- Gép- és eszközbeszerzés
- Energiafelhasználás hatékonyságának növelését célzó fejlesztés
- Termelési és értékesítési folyamat fejlesztése
- Termelési struktúrát érintő fejlesztés
- Marketingfejlesztés
- Precíziós gazdálkodási módszerek alkalmazása
2. célterület
A) alcélterület: Állattartáshoz kapcsolódó fejlesztések
1. Építéssel járó, állattartáshoz kapcsolódó beruházások: állattartó telepi épületek, létesítmények építése, bővítése, felújítása:
- az adott állatfajtól és tartástechnológiától függően pl. istálló, fejő- és tejház, tojás válogató-, keltető épület, állatválogató, -kezelő és -felhajtó, illetve kifutó és jártató, elektromos és hagyományos karám, fürösztő, mézház, méhészeti eszközök és berendezések tárolására és használatára, valamint a megtermelt méz az eszközöktől külön légtérben történő, biztonságos tárolására alkalmas épületek kialakítása, a méhcsaládok teleltetésére alkalmas teleprész kialakítása, bővítése, felújítása;
2. Az állategészségügyhöz, a takarmányozáshoz kapcsolódó, valamint az előállított termék és a takarmány kezelésére szolgáló építéssel és/vagy szereléssel járó technológiák beszerzése és fejlesztése
- az adott állatfajtól és tartástechnológiától függően például: szellőztetés és hűtés-fűtés technológiájának kiépítése, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása, etetés és itatás technológiájának kialakítása, a tojásgyűjtés, tojásosztályozás és tojáskeltetés technológiájának kialakítása és fejlesztése; fejés technológiájának kiépítése, tejhűtés és tejtárolás technológiájának kialakítása, gyapjúnyírás technológia kialakítása és fejlesztése,
3. Építéssel nem járó, állattartáshoz szükséges gépek, eszközök beszerzése
- az adott állatfajtól és tartástechnológiától függően például: takarmány-előkészítés, kiosztás, tartósítás és kezelés gépei, az állathigiénia biztosításához szükséges gépek, állati termékek telepszintű kezelésének eszközei és gépei, állategészségügyhöz kapcsolódó eszközök, gépek, szálastakarmány betakarítás eszközeinek és munkagépei (például: bálázó, rendsodró, kaszáló, silózó adapter, bálacsomagoló, bálatüske, bálafogó), valamint legfeljebb 85 kW motorteljesítményű traktor beszerzése, tojásjelölő-, osztályozó,- és csomagoló, illetve tisztító berendezések beszerzése, beépítése, fejőberendezések, tejhűtők, mobil karám, mobil kapu, mobil vályú, kezelő- és körmölő kaloda, körbála etető, mobil borjú óvoda, válogatókarám (mobil), körmölő kaloda, lábfürösztő, elletőbox, drankák, önetető, önitató, körbála etető, fix és mobil villanypásztor beszerzése.
B) alcélterület: Kertészeti termelőtevékenység fejlesztése
1. Építéssel járó, kertészeti termelőtevékenységet szolgáló épületek, létesítmények építése, bővítése, felújítása.
2. Építéssel nem járó, kertészeti tevékenység végzéséhez szükséges alábbi gépek, eszközök beszerzése
- mezőgazdasági erőgéphez, traktorhoz kapcsolható munkagépek,
- vontatott betakarítógépek,
- szedő platform, szüretelő-szedő gép, szedőputtony,
- talajművelő gépek,
- kertészeti tevékenység végzéséhez szükséges, egyéb gépek, eszközök beszerzése,
- legfeljebb 85kW motorteljesítményű
3. Tavaszi fagykár megelőzését szolgáló eszköz, berendezés, technológia beszerzése és telepítése
- rögzített (telepített) vagy mobil (áttelepíthető) légkeverő berendezések,
- autonóm hőtermelő berendezések (fagyvédelmi kályhák, más fűtőberendezések)
- vontatott hőtermelő vagy légkeverő gépek (füstölő, ködképző berendezések, légkeverő, valamint fagyvédelmi gépek).
4. Betakarítást követő áruvá készítést szolgáló eszközök beszerzése: válogatás, tisztítás, osztályozás, csomagolás, gépei vagy gépsorai, kapcsolódó technológiai berendezései
C) alcélterület: Terménytisztítók és terményszárítók beszerzése, terménytárolók építése, bővítése, technológiai korszerűsítése
1. Építéssel járó tevékenységek
- szántóföldi termények tárolását szolgáló létesítmények építése, bővítése, korszerűsítése.
2. Építéssel nem járó, a terménytároláshoz szükséges gépek, eszközök beszerzése
- terményszárítók, terménytisztítók, és terménytárolók technológiai felújítása, valamint az azok üzemeltetéséhez kapcsolódó épített vagy mobil eszközök, valamint a kapcsolódó technológiák létesítése, beszerzése és technológiai felújítása
- mobil szárítóberendezések, mobil vetőmagszárítók, szárítók beszerzése,
- magtisztítók, elő- és utótisztítók beszerzése,
- terménytárolókban használatos anyagmozgató gépek (például: serleges felhordók, szállítószalagok, rédlerek, szállítócsigák, surrantócsövek, beépített fogadógaratok, mechanikus üzemű (statikus és mobil) raktári felszedő- és rakodógépek, pneumatikus üzemű magtári felszedő- és rakodógépek)
D) alcélterület: Gyümölcstermő-, gyógy-, aroma és fűszernövény, borszőlő ültetvény telepítése
1. Új ültetvény telepítése
- gyümölcstermő ültetvény telepítése (a területen már meglévő ültetvény felszámolásának lehetőségével is),
- évelő gyógy-, aroma- és fűszernövény ültetvény telepítése,
Felhívjuk a figyelmet, hogy öntözéshez kapcsolódó tevékenységek nem támogatottak, azonban a gyümölcstermő ültetvények esetében a víztakarékos öntözőrendszert ki kell építeni!
Önállóan nem támogatható tevékenységek
A 2. célterület vonatkozásában az alábbi tevékenységek önállóan nem, csak valamely önállóan támogatható tevékenységgel együttesen támogathatóak a felhívás 9.4. pontjában rögzített felső korlát figyelembe vételével:
- Művelet előkészítés:
- szakmai előkészítés
- közbeszerzés
- Mérnöki feladatok
- Műveletmenedzsment
- Immateriális javak beszerzéséhez kapcsolódó tevékenységek (szabadalmak, licencek, szerzői jogok és védjegyek vagy eljárások megszerzése).
- Telepen belül megvalósítandó infrastruktúra-fejlesztés, amely magában foglalja a vagyonvédelem gépeinek, eszközeinek beszerzését, továbbá a telepi infrastruktúra (lásd: Fogalomtár) megvalósítását;
- Áruszállításra, terepi munkavégzéshez használt, N1 járműkategóriába sorolt, gépjárművek beszerzése a 9.4 pontban foglalt korlátozás figyelembevételével
Mit kell vállalnom?
A művelet működtetési időszaka a támogatási okirat véglegessé válását követő év január 1- jétől számított ötödik naptári év végéig terjedő időszak.
- A támogatási okirat véglegessé válását követően egyidejűleg kerül kifizetésre az célterületre megítélt támogatási összeg első részlete (50%-a).
- A kedvezményezett köteles a támogatási okirat véglegessé válását követő naptól számított legfeljebb 9 hónapon belül megkezdeni az üzleti terv végrehajtását.
- A kedvezményezett köteles az üzleti tervben vállalt kötelezettségeket teljesíteni legkésőbb a működtetési időszak 4. évének végére.
- Természetes személy kedvezményezett, illetve a tényleges és hosszú távú ellenőrzést gyakorló fiatal mezőgazdasági termelő köteles az üzleti tervben vállalt időszak elteltével legkésőbb a támogatás 4. lezárt gazdálkodási évében mezőgazdasági tevékenységből elért jövedelme tekintetében elérni legalább a támogatási kérelem benyújtási évének kötelező bérminimum mértékét.
- A művelet működtetési, megvalósítási és fenntartási időszakában a legalább 10 000 EUR STÉ üzemméretet a kedvezményezett köteles folyamatosan fenntartani.
- A kedvezményezett köteles a műveletmegvalósítás előrehaladásáról legalább a 17. mellékletben meghatározott tartalommal, évenkénti szakmai beszámolót benyújtani. A szakmai beszámolót minden év június 1. és június 30. közötti időszakban kell benyújtani.
- 1/2022. (I. ) AM rendelet] meghatározott névjegyzékben szereplő szaktanácsadóval együttműködni.
Díjmentes Előminősítés, Visszahíváskérés!
Megmondom tud-e pályázni és mit kell tennie a nyeréshez!